Zodiakowanie

W Stacji mamy 2 zodiaki, które służą do transportu ludzi i sprzętu. Korzystając z pory roku (lato), kiedy Zatoka jeszcze nie jest skuta lodem, dość często z nich korzystamy.

Jeden ponton (czarny) już był na stanie, pomarańczowy (nówka!) przypłynął razem z nami statkiem Polar Pioneer. Wiedząc, że latem jest to jeden z podstawowych środków transportu, pomimo zamieszania związanego z pierwszymi tygodniami pobytu w Stacji, wygospodarowaliśmy trochę czasu na sprawdzenia stanu technicznego sprzętu pływającego i pierwsze testowe wodowania.

Uprawnienia zodiak drivera oprócz mnie wśród zimowników posiadają jeszcze Adam i Sylwester; na początku pomagali nami bardziej doświadczeni pracownicy z grupy technicznej letniej, którzy znają Stację jak własną kieszeń, ale teraz radzimy sobie w miarę sprawnie i nie musimy już tak często odrywać naszych kolegów od ich pracy, aby nam pomogli.

Za sobą mamy już trochę kursów – na razie najdalej dotarliśmy do Półwyspu Patelnia (jakieś 11 km) od Stacji. Oprócz tego często pływamy na Półwysep Demay, gdzie znajduje się niewielki drewniany domek, w którym można przenocować (już parę razy korzystały z niego osoby zajmujące się monitoringiem ptaków, głównie pingwinów, i ssaków płetwonogich), pod Lodowiec Ekologii – jak pamiętacie, w tym przypadku alternatywną jest m.in. rejs canoe, czy stację Copacabana, gdzie aktualnie przebywa 4 zagranicznych naukowców. Oprócz tego byliśmy też w innej części Zatoki Admiralicji – Zatoce Escura i podpłynęliśmy w okolice wyspy Dufayel, która znajduje się na jej środku i przypomina grzbiet zanurzonego w wodzie smoka.

Oczywiście, to nie jedyne miejsca, gdzie można wybrać się zodiakiem – niedługo Asia i Adam rozpoczną swoje prace z zakresu monitoringu morskiego i glacjologicznego, więc sprzęt pływający na pewno będzie potrzebny, w styczniu pojawią się w Stacji kolejni naukowcy, którym transport może się przydać i może w najbliższej przyszłości wybierzemy się do któregoś z naszych sąsiadów. Możliwości jest sporo, nic, tylko czekać na dobrą pogodę (i odrobinę wolnego czasu) 😉

A, i koniecznie zobaczcie filmik z naszych ostatnich zodiakowych zmagań:

Link do filmiku >>>

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.