XXXVI już w Stacji!

Wczoraj, z godnie z planem, ok. 17:40 do Zatoki Białego Niedźwiedzia zawinął „Horyzont II”. To już koniec naszego zimowania w Hornsundzie.

Nową załogę tradycyjnie przywitaliśmy chlebem i solą oraz lampką szampana. Również Arktyka przywitała ich ładną pogodą, ponieważ od ostatnich tygodni towarzyszą nam deszcze i mgły.

Po krótkim pobycie w Stacji, nowa ekipa od razu rozpoczęła rozładunek statku – za oknem było słychać co rusz dudnienie przejeżdżającego PTS-a, nawoływania, rozładunek palet pod budynkiem hali, w samej zaś Stacji gwar, bieganina, liczne rozmowy – trochę się czuliśmy widzami tej całej sytuacji. Rok temu to my tak biegaliśmy i się denerwowaliśmy, a teraz dotyczy to już kolejnej wyprawy. My zaś powoli przygotowujemy się do opuszczenia tego miejsca.

Rozładunek zakończył się k. 8:00 nad ranem. Dzisiaj czeka nas jeszcze trochę prac porządkowych przy Stacji, a także wizyta studentów Akademii Morskiej, którzy zejdą ze statku na ląd, żeby zobaczyć Bazę. Może uda nam się również przekazać nowym pracownikom część naszych obowiązków służbowych.

Przyjechali również do nas trzej laureaci konkursu „Mój Wymarzony Spitsbergen”, organizowanego przez IGF PAN. W ramach ich pobytu staramy się im pokazać jak funkcjonuje Stacja oraz jakie badania są tutaj prowadzone. Dzisiaj już mieli okazję zobaczyć jak się wykonuje pomiar pola magnetycznego oraz odwiedzili kolonię alczyków. Wszystko przed nimi, bo program jest dość bogaty 🙂

Poniżej zdjęcia z powitania i rozładunku:

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.