Wycieczka na Copę

Dokładnie tydzień temu wspólnie z Dagmarą, Asią i Bartkiem (+ja), wybraliśmy się odwiedzić amerykańską stację letnią Peter J. Leine, ale częściej zwaną Copacabana.

Stacja nie jest odległa, znajduje się ok. 3km od naszej, ale po drodze jest do pokonania Lodowiec Ekologii. Od jego czoła znajduje się rozlewisko wód naszej zatoki i trzeba dostać się na drugi brzeg. Możliwości są cztery. Pierwsza to trawers lodowcem, ale jest to opcja najmniej bezpieczna, ze względu na szczeliny, które mogły się otworzyć i wymaga przygotowań (raki, uprząż, czekan, liny itp), druga to dopłynięcie na drugi brzeg, ale wymaga zaangażowania kilku osób do dowiezienia, slipowania zodiaka, dlatego też nie wchodziła w grę, bo miała to być tylko wycieczka. Kolejna opcja zależy od stanu wody. Kiedy jest niski można przejść kosą, ale niestety nie mogliśmy na to liczyć. Pozostało canoe.

Canoe leży odwrócone dnem do góry ok. 50m od brzegu (zależy to od stanu wody) i trzeba je zwodować, a do najlżejszych nie należy. Dwie osoby to minimum, żeby je w miarę wygodnie przenieść. Napęd  ekologiczny, czyli wiosła 🙂 Nraz mogą płynąć 3 osoby, dlatego nasza przeprawa była na 2 raty. Po ok. 5 min wiosłowania jest się na drugim brzegu, gdzie czeka nagroda: wyniesienie łódki na brzeg, żeby nie zabrał jej przypływ 🙂

Po spotkaniu się na brzegu z Shelley z Copacabany (razem z trójką innych naukowców prowadzą w okolicy badania glacjologiczne) ruszyliśmy do samej bazy, mijając po drodze kolejne pigwiniska. Sama Stacja, mimo że jest używana tylko przez krótki czas w lecie, o dziwo jest całkiem nieźle wyposażona. Już z daleka jest widoczny maszt antenowy, a stacja jest podzielona na dwa budynki.

W drodze powrotnej Asia z Dagą zbierały skorupki pingwinich jaj na potrzeby naukowe (do Wielkanocy jeszcze daleko). Dotarcie do Arctowskiego odbyło się tą samą drogą, czyli z całą zabawą z canoe 🙂

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.