„Wiosennicy”

Co prawda na wiosnę nadal czekamy, ale dwa dni temu pojawili się pierwsi „wiosennicy”. Tym samym skończył się okres izolacji w naszej 10-osobowej grupie.

„Wiosennicy” to tutejsze określenie na naukowców odwiedzających Stację po okresie nocy polarnej czy w sezonie wiosennym. Przyjeżdżają na tydzień i dłużej w zależności od projektu badawczego, który aktualnie realizują. Liczba gości w tym okresie niezmiennie zależy od pogody – kiedy zima jest wystarczająco mroźna i zamarzną fiordy, które trzeba pokonać na trasie z Longyearbyen, do Stacji można się bez problemu dostać skuterem po ok. 5 godzinach drogi.

Kiedy jednak warunki są niesprzyjające, wówczas zostaje tylko śmigłowiec, ale niestety to bardzo kosztowna opcja. Dotarcie do Hornsundu drogą morską jest możliwe tylko w sezonie letnim, od czerwca do września.

Aktualnie gościmy trójkę Norwegów z UNIS-u, którzy przyjechali do nas na dwa tygodnie, żeby prowadzić badania w Hornsundzie. Jutro/pojutrze spodziewamy się naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, po których do LYR pojechała trójka naszych kolegów.

No to się zaczęło – a na dodatek od 24 kwietnia mamy dzień polarny! 🙂

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.