Wigilia

Wigilia w Hornsundzie

Święta to okres szczególny dla nas, mieszkańców Stacji. W ciągu naszego pobytu tutaj nie mamy możliwości zrobienia sobie przerwy i powrotu do rodziny na ten czas. Dlatego każdy postarał się, żeby Wigilia wyglądała choć trochę tak, jak w jego własnym domu.

Przygotowania do Świąt zaczęliśmy wcześniej, Dagmara nawet miesiąc temu. Dzień przed Wigilią upiekła piernik z ciasta, które po wyrobieniu musi miesiąc spędzić w lodówce. Na ok. tydzień przed Świętami zrobiliśmy listę potraw, które każdy chciałby przyrządzić w swoim zakresie, żeby się nie powtarzały. 23 grudnia do kuchni ciężko było się dostać, nie mówiąc już o wolnym palniku na kuchence (pomimo że jest duża i ma ich 5). W ten oto sposób na stole wigilijnym pojawił się barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, łosoś w sosie cytrynowym, podsmażone pierogi ruskie, kapusta z grochem, grzybami i solo. Nie zabrakło także kompotu z suszu. Na deser był sernik, piernik, kutia i śląskie makówki.

Piotrek robi uszka

Piotrek robi uszka

Przed wieczerzą wigilijną

Przed wieczerzą wigilijną

Wigilijne pyszności

Wigilijne pyszności

Wigilia

Wigilia

Wigilia

Kiedy wszyscy już się najedli (żeby nie napisać „obżarli”), przyszedł czas na prezenty! A było ich sporo. Każdy przygotowywał prezent na Gwiazdkę osobie, którą wcześniej wylosował. I w ten oto sposób Dagmara dostała termometr i budkę meteo z drewna, a ja pokrowiec na obiektyw zrobiony na drutach. Dodatkowo były prezenty od niektórych zimowników, którzy pomyśleli o tym i zaopatrzyli się w nie przed wyjazdem. Jednak chyba największe wrażenie zrobiła paczka, która przyszła 4 grudnia, ale jej rozpakowanie zostawiliśmy sobie na Gwiazdkę. Była niespodzianką dla wszystkich oprócz Dagmary, która wiedziała co jest w środku. A były w niej ręcznie zrobione wełniane skarpety i kartki dla każdego zimownika od uczniów i ich rodzin z Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Jest to jedna ze szkół biorących udział w projekcie Eduscience, w ramach którego Dagmara jest dydaktykiem na Stacji. Uczniowie napisali też do nas krótsze i dłuższe listy. W takich momentach czuje się wyjątkowość miejsca, w którym jesteśmy 🙂

Świąteczne ciasto od Norwegów

Świąteczne ciasto od Norwegów

Choinka z prezentami

Choinka z prezentami

Rozpakowywanie prezentów

Rozpakowywanie prezentów

Rozpakowywanie prezentów

Przyszłe zdjęcie wyprawowe...

Przyszłe zdjęcie wyprawowe…

35. wyprawa ze skarpetami z Lęborka

35. wyprawa ze skarpetami z Lęborka

Humory nam dopisują

Humory nam dopisują

List od uczennicy z Lęborka

List od uczennicy z Lęborka

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.