Wigilia w Hornsundzie

Święta to okres szczególny dla nas, mieszkańców Stacji. W ciągu naszego pobytu tutaj nie mamy możliwości zrobienia sobie przerwy i powrotu do rodziny na ten czas. Dlatego każdy postarał się, żeby Wigilia wyglądała choć trochę tak, jak w jego własnym domu.

Przygotowania do Świąt zaczęliśmy wcześniej, Dagmara nawet miesiąc temu. Dzień przed Wigilią upiekła piernik z ciasta, które po wyrobieniu musi miesiąc spędzić w lodówce. Na ok. tydzień przed Świętami zrobiliśmy listę potraw, które każdy chciałby przyrządzić w swoim zakresie, żeby się nie powtarzały. 23 grudnia do kuchni ciężko było się dostać, nie mówiąc już o wolnym palniku na kuchence (pomimo że jest duża i ma ich 5). W ten oto sposób na stole wigilijnym pojawił się barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, łosoś w sosie cytrynowym, podsmażone pierogi ruskie, kapusta z grochem, grzybami i solo. Nie zabrakło także kompotu z suszu. Na deser był sernik, piernik, kutia i śląskie makówki.

Kiedy wszyscy już się najedli (żeby nie napisać „obżarli”), przyszedł czas na prezenty! A było ich sporo. Każdy przygotowywał prezent na Gwiazdkę osobie, którą wcześniej wylosował. I w ten oto sposób Dagmara dostała termometr i budkę meteo z drewna, a ja pokrowiec na obiektyw zrobiony na drutach. Dodatkowo były prezenty od niektórych zimowników, którzy pomyśleli o tym i zaopatrzyli się w nie przed wyjazdem. Jednak chyba największe wrażenie zrobiła paczka, która przyszła 4 grudnia, ale jej rozpakowanie zostawiliśmy sobie na Gwiazdkę. Była niespodzianką dla wszystkich oprócz Dagmary, która wiedziała co jest w środku. A były w niej ręcznie zrobione wełniane skarpety i kartki dla każdego zimownika od uczniów i ich rodzin z Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Jest to jedna ze szkół biorących udział w projekcie EduScience, w ramach którego Dagmara jest dydaktykiem na Stacji. Uczniowie napisali też do nas krótsze i dłuższe listy. W takich momentach czuje się wyjątkowość miejsca, w którym jesteśmy 🙂

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.