Masyw Tarnicy

Tarnica

Tydzień rozpoczęliśmy z przytupem – parę godzin temu razem z Asią byłyśmy na Tarnicy. Ale nie tej bieszczadzkiej, tylko antarktycznej – tuż pod nosem, bo przytulonej do Lodowca Ekologii.

W porównaniu do swojej polskiej imienniczki, nasza Tarnica jest dość malutka, bo mierzy zaledwie 110 m n.p.m. To kolejny przykład polskiej nazwy na mapie okolicy, co jest związane z obecnością Polaków w tej części świata i prowadzonymi tutaj przez naszych rodzimych naukowców licznymi badaniami.

Aby do niej dotrzeć, przeszłyśmy przez Lodowiec Ekologii. Pogoda dzisiaj wyjątkowo dopisała, pięknie świeciło słońce, a brak wiatru powodował, że kilka stopni na minusie było zupełnie nieodczuwalne. Po zejściu z lodowca zostawiłyśmy raki, liny i czekany pod kamieniem i ruszyłyśmy przed siebie. Przeszłyśmy Rescuers Hills i choć bardzo nas kusiło wejść po drodze na Krzemień, to jednak lojalnie obiecałyśmy sobie, że wyciągniemy na tę wycieczkę Leszka, naszego energetyka (nazywa się tak samo jak szczyt).

W dole miałyśmy piękny widok na część wybrzeża, na której znajduje się stacja amerykańska Copacabana, a naszym celem była tajemnicza budka, o nieznanym przeznaczeniu, na jednym ze wzgórz. A właściwie pozostałości budki, bo drzwi były wyrwane, a w środku ostało się jedynie metalowe krzesło bez siedziska. Za to widok na Cieśninę Bransfielda bezcenny. Na bliższym planie pysznił się Sphinx, kształtem przypominający mityczne zwierzę.

W drodze powrotnej szło już nam się raźniej przez lodowiec, bo korzystałyśmy z trasy zapisanej na GPS-ie. Zaglądałyśmy więc do szczelin (im głębsza, tym silniejsze uczucie kuli bilardowej w przełyku toczącej się w dół, aż do miednicy), a przy jednej obsypałyśmy trochę śniegu i lodu – leciało tak długo, aż się zrobiło nieprzyjemnie, więc już tego nie powtarzałyśmy.

Widok na stację amerykańską Copacabana z Rescuers Hills

Widok na stację amerykańską Copacabana z Rescuers Hills

domek

domek

Na Lodowcu Ekologii

Na Lodowcu Ekologii

Jest sprzęt, można iść

Jest sprzęt, można iść

Rescuers Hills

Rescuers Hills

Nieudolny selfiak

Nieudolny selfiak

Sphinx

Sphinx

Masyw Tarnicy

Masyw Tarnicy

Widok z Tarnicy

Widok z Tarnicy

szczelina

Szczelina

Na mapce możecie zlokalizować naszą trasę:

Mapa okolic Stacji

Mapa okolic Stacji

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.