Tak to robi profesjonalista

Szkolimy się

Pewnie pamiętacie jak w jednym z poprzednich wpisów wspominaliśmy o szkoleniu z przepisów ppoż. To był dopiero początek, bo nasza żądza wiedzy jest tak silna, że za nami już szkolenia z ratownictwa medycznego i podstaw wspinaczki na lodowcu.

Adam, nasz kierownik, który prywatnie profesjonalnie zajmuje się wspinaczką, zarządził serię szkoleń przygotowujących nas do bezpiecznego i sprawnego poruszania się po lodowcach (a tych w okolicy nie brakuje). Jest to o tyle ważne, że nie chodzi tutaj o wyjścia rekreacyjne (choć takie też na pewno będą się zdarzały), a te organizowane w celach naukowych. Stąd najważniejsze, żeby jak najwięcej ludzi posiadało kompetencje umożliwiające udział w wyjściach terenowych.

Najpierw zaczęliśmy od szkolenia teoretycznego – jak się korzysta ze śrub lodowych, jak stworzyć stanowisko czy zawiązać jeden z podstawowych węzłów. Potem przenieśliśmy się do hali agregatów, gdzie w jednej z sal znajduje się sprzęt do ćwiczeń oraz Adamowy sprzęt wspinaczkowy, na którym ćwiczyliśmy w jaki sposób możemy się podciągnąć na linie w sytuacji, kiedy wpadniemy do szczeliny na lodowcu.

Growlers - idealny do ćwiczeń

Growlers – idealny do ćwiczeń

Tak to robi profesjonalista

Ćwiczenia w sali gimnastycznej

Ćwiczenia w sali gimnastycznej

W oczekiwaniu

Daga się wspina

i Piotrek się wspina

Po takim wprowadzeniu w temat czekaliśmy na pierwszą nadarzającą się okazję, żeby nowo zdobyte umiejętności wypróbować w terenie. Wybór padł na jeden z okolicznych lodowców – Lodowiec Sphinx. Na jednej z jego bocznych ścian ćwiczyliśmy budowę stanowiska oraz wspinanie się (zdjęcia robił Damian, za które bardzo dziękujemy).

Tworzenie stanowiska na ścianie Lodowca Sphinx

Tworzenie stanowiska na ścianie Lodowca Sphinx

I w górę

Taki sobie kawał lodu

Niestety, ze względów logistycznych cała nasza grupa na raz nie mogła wziąć udziału w takim szkoleniu, ale pozostali aktualnie pilnie śledzą prognozy pogody, aby również spróbować swoich sił w terenie.

Potem przyszedł czas na szkolenie z ratownictwa medycznego, które poprowadził Sylwek, nasz ratownik medyczny. Nie chodziło tym razem o przypominanie sobie jak się wykonuje uciski klatki piersiowej czy zakłada opaskę uciskową, ponieważ te umiejętności szkoliliśmy już m.in. podczas obozu szkoleniowego w Gdyni, ale o zapoznanie się ze sprzętem, który posiadamy w Stacji oraz odnotowanie, w jakich miejscach jest rozmieszczony, aby w razie potrzeby można było z niego sprawnie i szybko skorzystać.

Było trochę o zasadach udzielania pierwszej pomocy w terenie (również w przypadku hipotermii), korzystaniu z deski ratowniczej oraz dowiedzieliśmy się o podstawowych zasadach działania ambulatorium, które znajduje się w Stacji.

Dagę męczą

Sylwek mądrze mówi

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.