Za górką jest Ezcurra

Skutery!

Temperatury wreszcie spadły poniżej 0 i to konkretnie – od pary dni utrzymuje się mróz sięgający -20 stopni.

A taki mróz w połączeniu z brakiem wiatru (bo jak na tutejsze warunki parę m/s to nie wiatr) daje bajeczną mieszankę pogodową, która zachęca do jak najczęstszych wyjść z bazy. Od czasu do czasu popaduje drobny śnieg, który ma szansę się akumulować i nie jest od razu rozwiewany przez wiatr. Trafiło się nawet trochę słońca, którego obecność skrupulatnie wykorzystaliśmy.

Parę dni temu przywiało do nas sporo paku lodowego z Cieśniny Bransfielda, którego nagła zmiana pogody unieruchomiła, a Zatoka zaczęła pokrywać się lodem:

pak lodowy

W strefie przybrzeżnej jest on na tyle twardy, że bez przeszkód można po nim chodzić.

Ale co najważniejsze, cały nasz sprzęt zimowy, który do tej pory leżał odłogiem, poszedł w ruch! Po okolicy można chodzić na biegówkach i skiturach, a z niektórych okolicznych szczytów można bez przeszkód szusować w dół (trzeba tylko uważać na miejsca pokryte lodem i zbyt cienką warstwą śniegu).

Jednak razem z Piotrkiem już przed wyjazdem ostrzyliśmy sobie zęby na przejażdżki na skuterach śnieżnych. Aktualnie w bazie są 2 sztuki, zakupione na naszą wyprawę. Ponieważ na Spitsbergenie zimą był to jeden z podstawowych środków transportu, nie mieliśmy najmniejszego problemu z obsługą sprzętu.

Śniegu jest na tyle, że bez problemu można jeździć po okolicy, ale jeszcze czekamy na odpowiednie warunki, żeby można było bezpiecznie jeździć po lodowcach – na razie miejscami można trafić na dość wytrzymałe mosty śnieżne, ale już za chwilę widać dość duże szczeliny i fragmenty odsłoniętego lodu.

Daga

Daga

Widok ze Wzgórza Włodzimierza Puchalskiego

Widok ze Wzgórza Włodzimierza Puchalskiego

Piotrek

Piotrek

Tankowanie przed przejażdżką

Tankowanie przed przejażdżką

Stacja benzynowa

Stacja benzynowa

Goń go!

Za górką jest Ezcurra

Za górką jest Ezcurra

Tak więc cierpliwie czekamy na lepsze warunki, ale równocześnie korzystamy z tego, co jest 😉

Pin It

1 komentarz do “Skutery!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.