Asia i Daga

Pożegnanie z Demay’em

Parę dni temu wybrałyśmy się z Asią na monitoring ekologiczny na Półwysep Patelnia. Wygląda na to, że to ostatnie odwiedziny w tym miejscu, bo do wyjazdu zostało coraz mniej dni.

Pierwszy raz na monitoringu byłam dokładnie 30 grudnia zeszłego roku (we wpisie Na Patelni możecie przeczytać jak taki monitoring wygląda). Potem było kilka bliższy lub dalszych wyjść, w lepszą i gorszą pogodę, aż nagle wyszło na to, że na Patelnię idę po raz ostatni podczas pobytu na „Arctowskim”. Stąd pewnie dziwne uczucie, że znajome miejsca widzę jakby po raz pierwszy, jakbym chciała zapamiętać ich każdy detal. Prawie rok temu było lato, słoneczna pogoda, żywe, kontrastowe barwy. Teraz monochromatycznie, z pochmurnym niebem i śniegiem raz po raz zacinającym w twarz.

Wtedy pingwiny we wszystkich koloniach w najlepsze opiekowały się pisklakami, teraz pingwiny Adeli i białobrewe dopiero zabierają się za znoszenie jaj, a pingwiny maskowe jeszcze do swoich kolonii lęgowych nie dotarły. Za to na wybrzeżu masowo pojawiają się czarne maluchy słoni morskich, które śmiesznie popiskują jak małe psiaki. Tworzą się haremy, których pilnują olbrzymie samce alfa, a te, którym się nie udało, trzymają się na uboczu smętnie popatrując na niedostępne grupki samic.

Po drodze trafiło się kilka krabojadzich par, moje ulubione foki Weddella (Asia woli krabojady, więc byłyśmy kwita), a na koniec, kiedy znów czekała nas wątpliwej przyjemności przeprawa canoe przez lagunę pod Lodowcem Ekologii, przypałętał się lampart morski – „zakała spokojnego foczego rodu” jak o nim napisali Centkiewiczowie w „Zaczarowanej zagrodzie”. Na szczęście nie chciał nas jeść, tylko ułożył się na brzegu i zasnął.

Asia i Daga

Asia i Daga

Groza (fot. L. Krzemień)

Groza na lagunie pod Lodowcem Ekologii (fot. L. Krzemień)

Copacabana

Copacabana

Popas na Demay'u

Popas na Demay’u

Paśnik

Lampart morski

Lampart morski

Foka Weddella

Foka Weddella

Wpis do księgi pamiątkowej

Wpis do księgi pamiątkowej

Mały słonik morski

Mały słonik morski

Krabojadzie szczątki doczesne

Krabojadzie szczątki doczesne

Najedzony pingwin białobrewy

Najedzony pingwin białobrewy

Słonie morskie w haremie

Słonie morskie w haremie

Samiec słonia morskiego

Samiec słonia morskiego

Widok z Uchatka Point

Widok z Uchatka Point

Te niecodzienne widoki stały się dla nas tak oczywiste, że ciężko będzie się przyzwyczaić do innego widoku za oknem. Ale to może właśnie o to chodzi, żeby dostrzec w nim coś nowego?

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.