Ochrona przeciwpożarowa

Chyba łatwo wyobrazić sobie jakim zagrożeniem jest ogień na stacji polarnej. Uczestnicy 36. wyprawy mogli przekonać się na własne oczy, widząc pożar położonej 9 km dalej, po drugiej stronie zatoki stacji brazylijskiej Ferraz.

Od pożaru, który pochłonął całą stację i 2 osoby minęło kilka lat. Ale ryzyko pozostało. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, o których mówi się nowym mieszkańcom Arctowskiego jest jak zachować się po usłyszeniu syreny alarmowej.

Syrenę można uruchomić na kilka sposobów. W holu głównym Samolotu znajduje się czerwony przycisk, który ją uruchamia.

Przyciski do wyłączania alarmu

Przyciski do wyłączania alarmu

Syrena alarmowa na dachu Samolotu

Syrena alarmowa na dachu Samolotu

Przycisk alarmowy

Przycisk alarmowy

Można także wybrać odpowiedni numer alarmowy z telefonów, które są praktycznie w każdym budynku. Skutek jest ten sam. W lecie była śmieszna historia. Jedna z letniczek, która jeszcze się nie zaaklimatyzowała, nie mogła rano spać i pomyślała że… wyczyści klawiaturę telefonu na biurku 🙂 Zanim wybiegliśmy przed stację z gaśnicami sprawdziłem logi na centralce i okazało się, że z jej pokoju pochodziło ok. 20 połączeń na różne numery w ciągu 1 min. Nieśmiało przyznała się do tego 🙂

Na początku, kiedy przyjechaliśmy, nasz mechanik, Damian, który pracował wiele lat w straży pożarnej przeprowadził małe szkolenie. Najważniejsze to rozpoznać co się pali, odpowiednio szybko zareagować, a także być przygotowanym na opuszczenie budynku. Dlatego bez zastanowienia trzeba się ciepło ubrać i chwytając gaśnice po drodze wybiec w umówione miejsce. Po doświadczeniach z lata, po usłyszeniu sygnału sprawdzam najpierw logi na centralce. Dużo fałszywych alarmów było od zabrudzonej czujki alarmowej w stolarni, która znajduje się w hali agregatów 180 m od Samolotu.

Zanim zaczęliśmy remont kilku pomieszczeń Agregatorni znajdowała się tam taka bardzo prymitywna, zrobiona własnoręcznie przez kogoś z poprzednich wypraw centralka alarmowa. Po przebudowaniu i wyremontowaniu pomieszczeń przyszedł czas na założenie nowej, fabrycznej centralki i rozmieszczenie czujek. Są to prace zaplanowane na przyszły rok, ale dla naszego bezpieczeństwa założyłem 5 czujek w strategicznych miejscach. Zrobiłem też nowe urządzenie, które wybiera numer alarmowy. Po wybraniu numeru alarmowego, wybiera numer do mesy i generuje modulowany sygnał. Dzięki temu wiemy bez sprawdzania logów, czy ktoś wybrał ręcznie numer alarmowy, czy jest to automatycznie z centralki.

Wnętrze centralki i układu wybierającego nr. alarmowy

Wnętrze centralki i układu wybierającego numer alarmowy

Centralka i inne urządzenia

Centralka i inne urządzenia

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.