Asia w akcji

Monitoring hydrologiczny

Przez ostatnie parę dni mieliśmy odwilż, co spowodowało, że w okolicy nie tyle zrobiło się błoto i do łask wróciły poczciwe kalosze, ale odmarzły okoliczne strumyki. A to oznaczało, że Asia, która w Stacji zajmuje się m.in. monitoringiem hydrologicznym, wyruszyła w teren po próbki wody.

Monitoring hydrologiczny był prowadzony w lecie, a próby wody pobierane z 7 strumieni w okolicy Stacji (niedaleko Lodowca Ekologii, przy samej Stacji i we Włoskiej Dolince) po wykonaniu pomiaru podstawowych parametrów fizykochemicznych i opisaniu miały zostać odesłane do Polski, aby naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego mogli im się lepiej przyjrzeć.

Kiedy odpłynął Polar Pioneer, strumienie zamarzły, a Asia spakowała część sprzętu w laboratorium. I tu nagle taka niespodzianka.

Przez cały okres letni asystowałam Asi w jej pracy, robiłam notatki i pomagałam w noszeniu próbek, których było całkiem sporo (przy jednym strumieniu pobierałyśmy próby do 6 butelek różnej wielkości. Do tego dochodziły również po 3 próbki osadów z prawego i lewego brzegu oraz ze środka strumienia. Każda ważyła jakieś 0,5 kg). Również i teraz nie mogłam sobie odmówić tej przyjemności wspólnej pracy.

Czasami, podczas takich wyjść w teren zdarzało się też pobieranie przy okazji innych próbek w zależności od tego jakim naukowcom i z jakiego ośrodka coś było potrzebne. I tak zbierałyśmy glebę, skorupki pingwinich jajek czy piórka tychże. Jeśli pogoda była łaskawa i obłowiłyśmy się ponad siły, zostawiało się wór z próbami w umówionym miejscu i prosiło kogoś uczynnego o pomoc w transporcie.

Z utęsknieniem wyczekujemy zimy i mrozów, więc pomimo mojej sympatii do strumyków, życzę im jednak zamarznięcia (na co jest szansa, bo ostatnio przymroziło – pytanie tylko, na jak długo?).

Stanowisko E1 pod Lodowcem Ekologii

Stanowisko E1 pod Lodowcem Ekologii

Trochę wyżej, czyli E2

Trochę wyżej, czyli E2

Moje bazgroły

Moje bazgroły

Strumień Ornitologów latem

Strumień Ornitologów latem

Praca wre

Asia w akcji

Asia w akcji

Pin It

2 komentarze do “Monitoring hydrologiczny

  1. Wspaniały blog 🙂

    Trafiłam tu całkiem przypadkiem, przez youtube. Ale już teraz wiem, że zostanę na dłużej… Zazdroszczę przygody życia i mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane zobaczyć te wszystkie wspaniałości tamtych ziem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.