Słońce i księżyc

Magiczne noce i mieszkańcy morza

Przed wyjazdem zastanawialiśmy się „jak to jest po drugiej stronie równika”? Inne gwiazdy, „odwrócony” księżyc i wir wodny w zlewie, kręcący się w inną stronę – te utarte wyobrażenia spowodowały, że każdy ciepły i pogodny wieczór spędzaliśmy na pokładzie, aby napawać się widokiem tuż nad naszymi głowami.

Dobrym sposobem na nocne obserwacje było położenie się na pokładzie – miało się wrażenie, że wraz z powolnym kołysaniem się statku, niebo tańczy nad głową w prawo i lewo. Nasi bardziej obeznani z tematem koledzy wskazywali i nazywali kolejne gwiazdy oraz konstelacje.

delfin

Delfin

Stado!

Stado!

Latająca ryba (ptaszor)

Latająca ryba (ptaszor)

Latające ryby

Zmęczeni wędrowcy

Zmęczeni wędrowcy

Szukał schronienia...

Szukał schronienia…

Sierpówka

Sierpówka

Nie obyło się również bez opowiadania historii o duchach czy wspólnego śpiewania i grania na gitarze, czemu doskonale służyły ciepłe noce w okolicach równika. Korzystając z pogody, część z nas kilka razy spała na górnym pokładzie, żeby później uczestniczyć w spektaklu wschodzącego słońca.

Nocnie

Zachód słońca

Zachód słońca

Słońce i księżyc

Natomiast w ciągu dnia podziwialiśmy morze – dla jednych nudny i monotonny widok, dla innych – zachwycająca gra barw i fal w zależności od warunków pogodowych. Długie i cierpliwe wysiadywanie na pokładzie z lornetką lub aparatem fotograficznym w ręku przynosiło nagrodę w postaci spotkań z mieszkańcami morza – wielorybami, delfinami, latającymi rybami. Obserwowaliśmy również ptaki żerujące na morzu czy szukające odpoczynku na statku podczas swoich długich przelotów. W miarę powolnego przesuwania się w kierunku południowym, pojawiały się coraz to inne gatunki ptaków. Obserwowane przez nas rybitwy antarktyczne i petrele warcabniki w okolicach Mar del Plata uświadomiły nam, że jesteśmy już coraz bliżej, gdyż tych skrzydlatych towarzyszy naszej podróży spotkamy również w Zatoce Admiralicji, nad którą leży stacja Arctowskiego.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.