Dawne centrum turystyczne

Latarnia morska

Niedaleko naszej Stacji, na cyplu wychodzącym w kierunku Zatoki Admiralicji, znajduje się latarnia morska. Świeci całą dobę i jest jedną z cech charakterystycznych „Arctowskiego”.

Została oddana do użytku w 1978 roku, a w 2006 wyremontowana. Teraz, po 10 latach, kiedy silne wiatry i sztormy cały czas kontynuują swoje niszczycielskie działanie, znów wymaga lekkiego remontu.

Jest punktem orientacyjnym w nocy lub podczas gorszej pogody; osobom pływającymi zodiakami ułatwia orientację, ale nie jest punktem, na który się płynie, ponieważ latarnia znajduje się na skale i lądowanie w jej okolicy, ze względu na bardzo wąską linię brzegową, nie byłoby bezpieczne. Dlatego zodiaki woduje się i slipuje (czyli wyciąga z wody na specjalnej przyczepie doczepionej do traktora) na tzw. „Przystanku”, niedaleko laboratorium Greenhouse (budynek w dolnej części fotografii) lub na „Jedynce”, kiedy jest odpływ i w poprzedniej lokalizacji robi się zbyt płytko.

Na skale Latarni znajdują się również okolicznościowe tabliczki pamiątkowe oraz dwie drewniane kapliczki. To tu przychodzi się na Pasterkę lub w razie jakiejkolwiek duchowej potrzeby.

Pod latarnią mieści się drewniany budynek Centrum Informacji Turystycznej. Wybudowany w 1998 roku, obecnie jest w stanie postępującej ruiny – jest coraz bliżej morza, które nieustannie podmywa jedną ze ścian. Przed całkowitym obsunięciem się do wody chronią go stalowe liny, którymi jest przytwierdzony do skały, ale budynek aktualnie nie jest wykorzystywany i nie zaleca się wchodzić do niego do środka.

Spod Latarni mamy świetny widok na Zatokę; to faktycznie dobre miejsce, żeby przemyśleć kilka spraw lub poukładać myśli w głowie (zwłaszcza że widok Stacji szczelnie zasłaniają skały). Od otwartej wody obserwatora dzielą skalne wypustki Shag Rock, podczas przypływu lekko wystające nad powierzchnię, na których latem można spotkać kormorany antarktyczne. O ile Shag Rock jest wtedy oblepiona ptasim guanem, teraz jej skałki malowniczo otaczają lodowe grzyby, narosłe podczas pierwszych, nieśmiałych przedzimowych mrozów.

Dawne centrum turystyczne

Dawne centrum turystyczne

kapliczka Arctowski

Kapliczka wybudowana w 2007 roku

kapliczka Arctowski

Druga drewniana kapliczka

latarnia morska Arctowski

Widok na latarnię morską

Shag Rock

Shag Rock

Shag Rock

Skalna brama do Zatoki Admiralicji

Stacja Arctowski

Widok na Stację od strony latarni

Latarnia Arctowski tabliczki

Tabliczki okolicznościowe

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.