Łączność radiowa z domkiem na Demay Point

W miejscu gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej, niezwykle ważna jest możliwość sprawnej komunikacji radiowej. Na terenie Arctowskiego porozumiewamy się na zakresie UKF częstotliwości morskich. Jest to łączność lokalna w obrębie kilkunastu kilometrów. Ukształtowanie terenu często skraca ten dystans do 2-3 km, szczególnie jeśli używa się radiotelefonów przenośnych. Jednym z takich miejsc, skąd łączność radiowa była mocno utrudniona był domek na Półwyspie Demay.

Był, bo udało się Markowi (energetykowi z 39 wyprawy, który dalej jest z nami) namówić mnie na postawienie tam masztu z anteną. Okazało się nawet, że w trakcie swojego zimowania, kiedy był kierownikiem 37 wyprawy, pospawał maszt antenowy i przygotował odciągi.

We wtorek, 19 stycznia popłynęliśmy na Demay w dwóch celach. Zreperować komin – Damian i Marek, postawić maszt z anteną – ja. Okazało się, że znalezienie odpowiedniej drogi na górkę na której ma stanąć maszt nie jest takie proste. Pierwsze podejście to osypujące się kamienie. Materiał skalny bardzo luźny 2 m do góry, 1 m w dół i to ze szpulą 100 m kabla na ramieniu. Dlatego po resztę rzeczy schodziłem inną drogą, która na dole okazała się spływać błotem…

Najtrudniejsze podejście do góry było z 23-kilogramowym, przenośnym agregatem prądotwórczym na plecach. Był konieczny do wywiercenia otworów w głazach pod mocowania odciągów. Potem rozwinięcie 100m

Kiedy maszt został wbity w grunt, a odciągi zamontowane z pomocą Damiana, przyszła kolej na zarobienie wtyku, podłączeniu przygotowanej wcześniej przejściówki ze złącza UC1 na N i zainstalowanie anteny, co już poszło w miarę szybko. Pozostało tylko zniesienie wszystkiego na dół w czym pomógł też „Zodiac-driver” Sylwek 🙂

Po założeniu wtyku na drugi koniec kabla, przyszła pora na sprawdzenie czy cały wysiłek miał sens… Na słowa wywołania „Arctowski, Arctowski, Demay” na kanale 16, Stacja szybko się zgłosiła i potwierdziła, że bardzo dobrze słyszy nas, a my ich.

Może to nic wielkiego, ale postęp cywilizacyjny też odbywa się małymi krokami, wysiłkiem wielu ludzi.

Antena to polskiej produkcji – Radmor, model 3282/5 o zysku energetycznym 4,5d Bd.

Kabel antenowy: RG-213, którego 100 m okazało się „na styk”.

aktualizacja: w czwartek 28 stycznia dołożyliśmy z Markiem i Damianem dodatkowe odciągi od szczytu anteny, co było konieczne żeby poprawić odporność na wiatr w porywach przekraczający 200 km/h.

Montaż anteny

Montaż anteny

Montaż anteny

Montaż anteny

Montaż anteny

Montaż anteny

Montaż anteny

Montaż anteny

Montaż anteny

Sylwek na szczycie :)

Sylwek na szczycie 🙂

Montaż anteny

Widok na refugium w Rajskiej Zatoce

Widok na refugium w Rajskiej Zatoce (Paradise Cove)

Widok na refugium w Rajskiej Zatoce

Na szczycie

Na szczycie

Widok na refugium w Rajskiej Zatoce Widok na refugium w Rajskiej Zatoce

Widok na refugium w Rajskiej Zatoce

Widok na refugium w Rajskiej Zatoce

Widok na refugium w Rajskiej Zatoce

Pin It

4 komentarze do “Łączność radiowa z domkiem na Demay Point

  1. Jakimi mocami pracujecie w 2m paśmie? O ile ręczniaki to maks. kilka watów to instalacja stacjonarna może więcej.

    • Ręczne radio to 1-4W, stacjonarne to maks. 25W. Z ciekawostek, na górze koło Stacji – Point Thomas znajduje się przemiennik. Można łączyć się z nim z trzech, odpowiednio przystosowanych radiotelefonów które mamy i dzięki dobrej lokalizacji mieć duże pokrycie zasięgiem.

  2. Fajnie się czyta o pracy, bądź co bądź niezwykłej i wykonywanej przez niewielką grupę ludzi. Na pewno praca trudna i w trudnych warunkach, ale za to jaka ciekawa i inna. Inna od pracy przeciętnego Kowalskiego. Jakże inni ludzie tam pracują, inni od korpoludków jakich spotykam w Warszawie i jakich można spotkać na całym świecie. Podziwiam, pozdrawiam.

    • Dzięki 😉 Wiesz, to wszystko zależy od priorytetów w życiu. Nie każdy rzuciłby stabilną pracę na rzecz rocznego kontraktu, po którym trzeba sobie parę rzeczy (jeśli nie wszystko) poukładać na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.