Łącze argentyńskie

Łącze satelitarne

Często ktoś dziwi się, dlaczego nasz internet jest tak wolny, a porozmawianie na Skypie z video jest sukcesem. Tym bardziej, że łącza światłowodowe o przepustowości setek Mbit są na wyciągnięcie ręki i to za niewielkie pieniądze. No tak, na kontynencie. Tutaj jesteśmy zdani na łączność satelitarną, a jakie są jej realia postaram się przybliżyć.

Kiedy przypłynęliśmy do Stacji, w listopadzie działało tylko jedno łącze, argentyńskie (dostawca z Buenos Aires). Pasmo Ku (10,7-12,75GHz), przepustowość niewiele powyżej 1Mbit upload i 256kbit download. Jednak Tomek, którego poznaliśmy już w trakcie załadunku w Gdyni, przybył tutaj uruchomić dodatkowe, nowe łącze.

Będzie ono od dostawcy we Włoszech (Milano), w paśmie C (3,4 – 4,2GHz) i troszkę szybsze niż obecne.

Prace zaczęliśmy od przeniesienia tymczasowo łącza argentyńskiego na przygotowaną już wcześniej antenę, po to żeby móc rozebrać starą i wymienić na wersję podgrzewaną, która przypłynęła z nami. W ten sposób łącze argentyńskie otrzymało trochę komfortu na ciężkie czasy, kiedy nadejdzie zima 🙂

Łącze argentyńskie

Łącze argentyńskie

Uruchomienie nowego, włoskiego łącza było poprzedzone sprawdzeniem czy w ogóle jest to możliwe. Po wstępnym ustawieniu anteny w kierunku wschodnim udało się Tomkowi odebrać sygnał z satelity na poziomie obiecującym zestawienie połączenia, co było połową sukcesu. Kolejny etap to zabudowanie półki urządzeniami umożliwiającymi także nadawanie sygnału od nas i to o całkiem pokaźnej mocy. W końcu połączenie z satelitą zostało nawiązane, my zyskaliśmy trochę szybszy internet, a dodatkowo zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia któregoś z nich.

Satelita satelitą, ale dlaczego nie możemy mieć większej przepustowości? Oczywiście to kwestia finansowa. Koszty jakie wchodzą w grę są kilkadziesiąt razy wyższe niż w przypadku internetu od dostawców na kontynencie (pewnie wszystkich z wyjątkiem samej Antarktydy, gdzie sytuacja jest taka jak u nas).

Kiedy śnieg stopniał na tyle, że można było dostać się pod Samolot (czyli naszą Stację) od strony serwerowni trzeba było zrobić to, czego nie dało się wcześniej. Wymieniłem wszystkie kable koncentryczne łączące serwerownię z antenami, ponieważ wymagały tego. Na pewno nie była to praca dla osób z klaustrofobią, bo miejsca było bardzo mało 🙂

wyprowadzenia w serwerowni

Wyprowadzenia w serwerowni

świeżo zaciśnięte pigtaile

Świeżo zaciśnięte pigtaile

Porządek musi być :)

Porządek musi być 🙂

Piotrek pod Samolotem

Piotrek pod Samolotem

pod Samolotem

Pogromcy duchów?

Pogromcy duchów?

Co nam umożliwia internet? Na pewno korzystanie z praktycznie wszystkich form komunikacji od e-maila zaczynając, poprzez telefonię VOIP, na łączności Skype z video kończąc. Z czego w miarę możliwości korzystamy 🙂

Pin It

6 komentarzy do “Łącze satelitarne

 1. Ciekawe, czy moc wypromieniowywana z anteny jest stała czy też dostosowuje się do aktualnych warunków, o jakich mocach mówimy? Przykładowo zestawy do wideo transmisji satelitarnej umożliwiające w Europie nadawanie na żywo z dowolnego miejsca, miały oznaczenia o strefie niebezpiecznej.

  • Ta antena w paśmie C ma właśnie dość dużą moc. Tak jak piszesz jest dostosowywana. Robi to satelita zdalnie, wysyłając żądania podniesienia mocy, dopóki nie zacznie „słyszeć” naszego nadajnika. Z tego co mówił kolega Tomek jest to ok. 120W. Moc anteny w paśmie Ku jest dużo mniejsza i wynosi o ile dobrze pamiętam 4W.

  • teraz w zasadzie kazdy modem jest w stanie na bierzaco sterowac moca BUC-a tak zeby zapewnic poprawna transmisje, a jednoczesnie nie przesterowac transpondera na satelicie.

   „cywilne” BUC-e maja zwykle moc rzedu watow, a w warunkach plarnych pewnie wstawiony zostal taki o mocy parudziesieciu watow (na „drugim biegunie” byl okolo 20W). strefe niebezpieczna masz w okolicy oswietlacza i w wiazce glownej anteny (o sporym zysku!), wiec lepiej nie krecic sie tam bez potrzeby bo szkoda oczu (mikrofale przy malych mocach powoduja katarakty, dopiero przy wyzszych pala zywcem).

   • Od czego skrótem jest BUC?
    W Polsce urządzenia łączności satelitarnej na telewizyjnym wozie transmisyjnym w pochmurny dzień potrafiły pobierać moce ~200W, ale trzeba wziąć poprawkę na miniaturową czaszę pozycjonowaną na dachu samochodu…

    • Block UpConverter 🙂 Te nasze anteny mają bardzo duży zysk energetyczny. Nie pamiętam dokładnie, ale jest to w okolicy 40dB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.