W mesie przy kawie

„Helmer Hanssen” w Hornsundzie

Jak pisaliśmy wcześniej, Stację odwiedza coraz więcej nowych osób. Parę dni temu gościliśmy część załogi ze statku „Helmer Hanssen”, która w naszym fiordzie prowadziła badania naukowe.

Skład grupy był międzynarodowy – byli to pracownicy naukowi uniwersytetów z różnych krajów. Na Svalbard przypłynęli w celach naukowych w ramach jednego z projektów. Wraz z nimi przypłynęli też Agnieszka i Michał, których poznaliśmy w lecie, a którzy przybyli tu po raz kolejny na dłuższy pobyt.

Oprócz tradycyjnego poczęstunku (dzień wcześniej piekliśmy z Piotrkiem ciasta na tę okazję), oprowadziliśmy naszych gości po Stacji, a potem koledzy zawieźli ich na Przylądek Wilczka, czoło Hansa i przełęcz pod Fugleberget oraz do pobliskiej kolonii alczyków. A że większą część grupy stanowiły dziewczyny, koledzy byli nadzwyczaj chętni do pomocy 🙂

Wśród gości był również fotograf, John, który zachwycił nas swoimi panoramami (link do jego strony, jakbyście mieli ochotę rzucić okiem: www.jkfoto.biz).

Natomiast wieczorem były urodziny Marty, na których królowały krewetki świeżo złowione przez załogę „Helmuta Hansena” 🙂

To jeszcze nie koniec – wczoraj spędziliśmy bardzo miły wieczór z trójką Norwegów – Trondem, Alfem i Silje – którzy wybrali się do pobliskiej Hytteviki na parodniowy urlop i wracając do domu po drodze odwiedzili Stację. Trond, stały bywalec Stacji od lat 80-tych, opowiedział nam trochę ciekawych polarnych historii, a od Silje dowiedzieliśmy się sporo o psach na Svalbardzie (jej mama prowadzi psią farmę w Longyearbyen).

Poniżej zdjęcia z wizyty załogi statku:

W mesie przy kawie

W mesie przy kawie

W mesie przy kawie

W mesie przy kawie

Wspólny obiad z gośćmi

Wspólny obiad z gośćmi

Wspólny obiad z gośćmi

Pożegnalne zdjęcie przed Stacją

Pożegnalne zdjęcie przed Stacją

A w prezencie... krewetki!

A w prezencie… krewetki!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.