Wiosennie (zdjęcie z listopada)

Grób Włodzimierza Puchalskiego

19 stycznia był szczególną datą – obchodziliśmy 37. rocznicę śmierci Włodzimierza Puchalskiego, znanego polskiego fotografa i autora filmów przyrodniczych, którego grób znajduje się na jednym ze wzgórz górujących nad Stacją.

Włodzimierz Puchalski to postać niezwykła; podejrzewam, że większość z Was kojarzy jego niesamowite fotografie świata przyrody.

Do Stacji Arctowskiego przyjechał w 1978 roku jako członek grupy letniej w ramach III wyprawy polarnej, której kierownikiem był Stanisław Rakusa-Suszczewski (założyciel Stacji, która oficjalnie zaczęła funkcjonować 26 lutego 1977 roku). Celem Puchalskiego było uwiecznienie na kliszy niesamowitej przyrody Antarktyki (są to jedyne zdjęcia w kolorze; pozostała część kolekcji została wykonana w czerni i bieli), a także nagranie materiałów filmowych.

19 stycznia 1979 roku Puchalski zmarł i zgodnie z jego ostatnią wolą został pochowany w okolicy Stacji. Jego grób został wpisany na listę historycznych obiektów Antarktyki.

Na skale, na której znajduje się latarnia morska, wśród licznych tabliczek pamiątkowych, znajduje się ta z napisem: „Luty 1979, Włodzimierzowi Puchalskiemu, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci. Załoga, Antoni Garnuszewski” (statek, który w latach 1977-1988 pływał do Stacji Arctowskiego).

Tradycyjnie, w rocznicę śmierci polskiego fotografa, udaliśmy się na jego grób, aby zapalić symboliczną świeczkę.

PS. W Stacji zwykło się mówić w sytuacjach, kiedy np. otworzą się nagle drzwi czy spadnie coś z półki, a bezpośredniego winowajcę trudno namierzyć, że „to na pewno Puchalski”. W końcu jest tak blisko, że już każdy z nas dawno się przyzwyczaił, że na pewno raz na jakiś czas odwiedza swoją ukochaną Stację.

Z widokiem na Zatokę Admiralicji

Z widokiem na Zatokę Admiralicji

Wiosennie (zdjęcie z listopada)

Wiosennie (zdjęcie z listopada)

Z widokiem na Stację

Z widokiem na Stację

Grób Włodzimierza Puchalskiego

Grób Włodzimierza Puchalskiego

Tablica pamiątkowa na latarni morskiej

Tablica pamiątkowa na latarni morskiej

Damian zapala znicz

Damian zapala znicz

Pin It

2 komentarze do “Grób Włodzimierza Puchalskiego

  1. Drodzy,
    Fajnie, że pielęgnujecie tradycje… i pamięć.
    Z niecierpliwością czekamy na kolejne relacje z bazy. Jesteśmy niezwykle ciekawi nie tylko wieści z samej bazy ale również badań jakie obecnie prowadzicie. Miło byłoby gdybyście dokładniej przedstawili uczestników wyprawy oraz ich miejsca pracy itp. Krótko mówiąc chcemy więcej i więcej 🙂 A czy się w ogóle tam nudzicie?

    • Dziękujemy za miłe słowa 🙂 Jeden z takich wpisów już powstał: //dompodbiegunem.pl/poznajcie-nas/, a o badaniach jeszcze będzie – może trochę pół żartem półserio, bo ja i Piotrek to nie naukowcy, ale że aktywnie pomagamy w różnych naukowych pracach terenowych, z pewnością będzie o czym napisać.

      Nudzić się nie nudzimy – na razie mamy okres letni, a więc dużo różnych osób w Stacji, jest sporo wyjść i prac terenowych. A poza tym, każdy z nas ma jakieś swoje cele i hobby, które chce tutaj realizować 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.