Cafe Arctowski

Greenhouse – laboratorium biologiczne

Tuż przy budynku głównym znajduje się pomieszczenie dawnej szklarni, pełniące obecnie funkcję laboratorium biologicznego. Zwyczajowo mówi się o nim „Greenhouse” albo „laboratorium letnie”.

Ze szklani niestety trzeba było zrezygnować ze względu zmianę przepisów, które aktualnie zabraniają wprowadzania jakichkolwiek gatunków obcych na obszar Antarktyki. Nawet turyści, którzy przypływają tutaj w ramach drogich wycieczek przed zejściem ze statku muszą dokładnie czyścić buty czy sprawdzać zawartość kieszeni, aby przypadkowo przywiezione nasiona różnych rośli nie zostały przeniesione na ląd.

Najwięcej w Greenhousie działo się w lecie, kiedy w Stacji było sporo naukowców realizujących różne projekty. Niektóre stanowiska i eksperymenty były odpowiednio opisane, bo miejsca nie zawsze dla wszystkich wystarczało i często dochodziło do aneksji nie swoich terenów. Oczywiście, były to zachowania nie wynikające ze złych pobudek, ale za to stanowiły doskonały materiał do różnego rodzaju anegdotek (jak np. walka o krzesła, których w pewnym momencie zabrakło).

W budynku jest kilka pomieszczeń do pracy, magazyn i łazienka. Natomiast najlepsza miejscówka to duża oszklona „weranda” ze wspaniałym widokiem na Zatokę. W lecie nie dało się tam wejść, bo każdy chciał tam pracować. Teraz z laboratorium w celach naukowych korzysta się okazyjnie (podobnie jak w przypadku budynku meteo), cieszy się on natomiast dużym zainteresowaniem jako doskonałe miejsce do różnego rodzaju spotkań towarzyskich. Przy słonecznej pogodzie w największym pomieszczeniu jest bardzo ciepło i wtedy może on pełnić funkcję „Cafe Arctowski” (kawa z widokiem na morze i pysznym ciastkiem własnej roboty to jest to), czytelni (w Stacji mamy parę leżaków) czy miejsca „degustacji win” (ani to degustacja, ani wina, ale wiecie o co chodzi).

Cafe Arctowski

Cafe Arctowski

Widok na Zatokę Admiralicji

Widok na Zatokę Admiralicji

Widok na Point Thomas

Widok na Point Thomas

Weranda

W środku laboratorium

W środku laboratorium

Greenhouse w środku

Greenhouse w środku

Widok z zewnątrz

Widok z zewnątrz

Idealne miejsce do pracy

Idealne miejsce do pracy

Pin It

4 komentarze do “Greenhouse – laboratorium biologiczne

  1. Eh ale co to był za klimat jak tam jeszcze się chodziło pomidorki podlewać… a jak taki pomidorek smakował w środku zimy.. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.