Krakowskie Sukiennice!

Góry lodowe

Góry lodowe raz na jakiś czas wpływają do Zatoki Admiralicji, a ich widok nigdy nam się nie nudzi. Zwłaszcza że każda ma innych kształt, wielkość, kolor, a w dodatku rozmaicie prezentuje się w w zależności od pogody.

Góry lodowe powstają z lodu lodowcowego – są przynoszone do nas przez prądy morskie z Cieśniny Bransfielda i mogą pochodzić aż z kontynentu (charakterystyczne „góry stołowe”, płaskie na górze, oderwane od lodowca szelfowego) lub powstają lokalnie w wyniku cielących się do Zatoki Admiralicji lodowców (odłamki gór lodowych, które w większych skupiskach tworzą pak lodowy mogą się przemieszczać pod wpływem wiatru).

Ich wielkość definiuje się na różny sposób – pamiętam klasyfikację mówiącą o wartości 300 m2 powierzchni – to co powyżej jest nazywane „górą lodową”, a to co poniżej „odłamkiem góry lodowej”. Coraz częściej jednak zamiast tej drugiej nazwy stosuje się termin 'growler” zapożyczony z języka angielskiego.

Wielkości brył można też rozróżniać na podstawie wysokości kawałka wystającego ponad powierzchnię wody i jego długości – ponad 1 m wysokości i 5 m długości w przypadku gór lodowych i mniej niż 1 m wysokości i 5 m długości w przypadku growlerów. Z tym że w tej klasyfikacji rozróżnia się jeszcze w drugiej grupie kolejno takie stadia jak bergy bit, small, medium, large i very large iceberg.

Góry lodowe, oprócz olbrzymiej różnorodności kształtów, mogą być białe lub wściekle niebieskie, a nawet szare (po angielsku mówi się black ice). Ten ostatni kolor bierze się stąd, że w lodzie jest uwięziony materiał skalny, który niesie ze sobą lodowiec.

Góra lodowa Antarktyka

Góra lodowa

Na tle ciemnego nieba

Na tle ciemnego nieba

Z tęczą

Z tęczą

Przysypane śniegiem

Góra lodowa

Góra lodowa

Krakowskie Sukiennice!

Krakowskie Sukiennice!

Jedna góra lodowa szczególnie utkwiła nam w pamięci, ponieważ kształtem przypominała krakowskie Sukiennice 🙂 Wpłynęła dostojnie do Zatoki w lecie i pozwoliła się bezkarnie fotografować przez kilka dni, aż wiatr wywiał ją z powrotem na otwarte morze.

W zimie teoretycznie Zatoka powinna zamarznąć, co uniemożliwia wizyty gór lodowych. Ale od paru dni z powodu silnie wiejących wiatrów lód w większości zniknął i na horyzoncie czasem udaje się wypatrzyć lodowe olbrzymy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.