Widok na budynek meteo i latarnię

Budynek meteo

Nadal czekamy na poważną zimę, co zaczyna już się powoli robić podejrzane. Tak więc na razie wpisów o jeżdżeniu na nartach jeszcze nie będzie, ale za to poznajcie trochę bliżej niektóre zabudowania naszej Stacji. Dzisiaj będzie o domku meteorologicznym.

Budynek meteo, jak go tutaj nazywamy, znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Samolotem a latarnią. Znajduje się tam komputer rejestrujący dane przesyłane z automatycznej stacji meteorologicznej, która jest położona z tyłu domku. Za sprzęt i archiwizowanie danych meteo odpowiada Piotrek jako stacyjny informatyk.

W środku znajduje się niewielka świetlica, miejsce spotkań i pracy, dwa pokoje jednoosobowe, niewielka kuchnia i toaleta, magazyn ze sprzętem sportowym oraz pomieszczenie biblioteki z dodatkowym łóżkiem piętrowym.

Cały domek, jak większość tutejszych zabudowań, jest drewniany i bardzo przytulny. W lecie mieszkają i pracują w nim naukowcy, natomiast zimą zazwyczaj nikt tam na stałe nie przebywa. W przeciwieństwie do innych domków letnich, które poza sezonem są zamknięte, z tego korzysta się ze względu na magazyn sportowy i bibliotekę (jako filolog z wykształcenia nie mogłam sobie odmówić przyjemności przejrzenia i uporządkowania całego księgozbioru). To również dobre miejsce na pracę w odosobnieniu, jeśli ktoś takowego potrzebuje. Jedynym mankamentem jest brak światła dziennego z powodu zamkniętych na stałe drewnianych okiennic, ale jest to zabezpieczenie na zimę przed śniegiem i mrozem oraz silnym wiatrem (latem, kiedy w budynku ktoś mieszka, dba o zamykanie okiennic w przypadku gorszej pogody, żeby ochronić szyby przed lecącymi z wiatrem kamykami).

Ostatnio domek znalazł kolejne zastosowanie – postanowiliśmy w nim zorganizować salę kinową i na dobry początek wspólnie obejrzeliśmy film „Czerwony namiot” o wyprawie Umberto Nobile na biegun północny. Nasze nieformalne kino zostało nazwane „Krabojad” i mamy nadzieję, że dobry sezon kinowy dopiero przed nami.

Widok na budynek meteo i latarnię

Widok na budynek meteo i latarnię

Pokoje w środku

Pokoje w środku

Magazynek sportowy

Magazynek sportowy

Biblioteka

Biblioteka

Mesa...

Mesa…

...i równocześnie sala kina "Krabojad"

…i równocześnie sala kina „Krabojad”

Sezon kinowy rozpoczęty

Sezon kinowy rozpoczęty

Kino "Krabojad" zaprasza

Kino „Krabojad” zaprasza

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.