40 lat „Arctowskiego”

Założona w 1977 roku Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego działa już 40 lat! Tę szczególną okazję świętowaliśmy 25 lutego, w wigilię Święta Stacji, w Zakładzie Biologii Antarktyki IBB PAN w Warszawie.

Było sporo gości, uczestników różnych wypraw; masa wspomnień, nowych znajomości i kontaktów. Po zimowaniu na „Arctowskim” czuliśmy się pełnoprawnymi członkami tej unikatowej społeczności i z rozrzewnieniem przypominaliśmy sobie ten szczególny czas, który spędziliśmy w odległej Antarktyce. I oczywiście samo Święto Stacji, które obchodziliśmy tam jak uczestnicy 40 wyprawy.

Podczas tego wydarzenia mieliśmy okazję osobiście poznać Pan Jerzego Sacewicza, z którym korespondowaliśmy jeszcze podczas naszego zimowania na Spitsbergenie. Pan Jerzy był uczestnikiem I wyprawy PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund w latach 1978-79 (pisaliśmy o tym we wpisie 34 lata temu w Hornsundzie) i VII wyprawy antarktycznej do Stacji im. H. Arctowskiego (1982-83). Dzięki Jego uprzejmości, zamieszczamy poniżej kilka zdjęć z tamtego zimowania:

W związku z okrągłą rocznicą założenia Stacji, w mediach pojawiły się publikacje na ten temat. Warto się z nimi zapoznać w wolnej chwili:

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.